Archives

House of Cards, sezóna 3

Rok čekání na třetí sezónu House of Cards je za námi. Stálo to za to? Inu, jsme z toho s L. trochu rozpačití. Pozvolný rozjezd, roztáhlé tempo a 2 storylajny, které tentokrát nejsou bokem, ale vyplňují veškerý primetime. A člověk se ptá proč? Celá třetí série působí jako vata, která vznikla jen proto, aby byla. Nepřináší nic nového, Frank je pořád větší a větší svině, Claire je tentokrát měkčí a tráví před kamerou výrazně víc času. Až na ni člověk začne být téměř alergický…. Politický kolotoč je pořád v běhu, ale tak nějak bokem, protože o něj ve trojce až tak nejde.

Spoiler alert!
Do desátého dílu se prakticky vůbec nic nestane. Jedenáctka a dvanáctka vypadají jako nádech na velké finále, což třináctka zcela zabije naprosto očekávaným koncem na všech stranách a bez překvapení. Žádný zvrat, žádné překvapení. Kámoška sice říkala něco jiného a nastavila tím očekávání, ale nám doma zůstal po rozjetí titulků jen "wtf?" výraz a pachuť zklamání.

Zatímco první série byla bezvadná po všech stranách (story, tempo, postavy, charaktery), dvojka párkrát lehce uklouzla (překombinovaná story, tempo občas až příliš rychlé, zkratkovitost), trojka se staví do opozice a představuje ve 13 dílech to, co by v první sérii tvůrci zvládli maximálně ve dvou epizodách, ve druhé potom nejvýše v jednom dílu. Nová série nepřináší nic. Kdyby nebyla, nestalo by se zhola nic. Situaci konstruovanou během 13 epizod by další série zvládla popsat v prvních 30 vteřinách jako "in the meantime" intro a jelo by se dál.

Doufám, že čtyřka – pokud vznikne – se zase vrátí k tomu, co House of Cards činilo extrémně zajímavým. K politice, zákulisním bojům, podrazům, plánům a hlavně lehkému nadhledu s ironií, díky kterým Frankovi člověk držel palce i přesto, že je arcisvině.

Jo, a Frankova intonace už mi taky leze pomalu krkem :).

No comments