Archives

Kniha: John Grisham – Klient

Po prvním Partnerovi jsem se pustil do dalšího výtvoru JG. Na řadu přišel Klient.

Příběh nás tentokrát zavede k malému klukovi, Markovi, který je svědkem a nedobrovolným účastníkem sebevraždy advokáta, který hájí mafiánského nýmanda obviněného z vraždy. Mark se ve vypjatých chvilkách dozví podstatnou informaci, jež je zcela zásadní pro vyšetřování, popř. odsouzení obviněného. Tím se z něj stává cíl veškerého zájmu – jak FBI, tak policie, justice a především mafie. Důležité je vědět, že Markovi je pouhých 11 let.

Stejně jako u Partnera, i v Klientovi najdeme prvky amerického thrilleru, dokonce bych se odvážil tvrdit, že tato kniha je výrazně napínavější a v mnoha aspektech i akčnější. Zápletka se přesto odvíjí celkem předvídatelně a opět tu najdeme typické klišé postavy. Velmi mazaného kluka, postarší právničku se smutnou minulostí vynikající pronikavou inteligencí a odvahou, skvadru nafoukaných prokurátorů, tupou FBI a dobrotivého soudce. Nechybí samozřejmě i podsvětí s padouchy odhodlanými ke všemu.

Na rozdíl od Partnera se děj odehrává v jednom městě, potažmo pak prakticky pouze v nemocnici s občasnými výlety k soudu či do “věznice”. I přesto se Grishamovi daří velmi dobře držet napětí a dějovou linku, přičemž charaktery postav kreslí a využívá naplno. Čtenář pak logicky sympatizuje s Markem, jeho advokátkou, nenávidí právnickou skvadru zastupující stát, lituje vyšokovanou a mírně tupou matku a tak dále.

Když si člověk odmyslí právní termíny a diskuze, mohl by se podobný příběh stát s trochou štěstí komukoliv. Zhruba s takovou pravděpodobností, že má doma člověk 11letého syna, který přemýšlí jako 18letý a je pohotovější v reakcích než nejbrysknější mozek ve vašem okolí.

Přesto se ale dá říct, že Klient je dobrá kniha. Sice nepřekvapí, ani neuvrhne čtenáře do tenat překrouceného příběhu, ale je čtivá, zajímavá a skončí tak, jak zhruba od 20. stránky čekáte.

Hodnocení – 85 %.

No comments