Archives

Kniha: John Grisham – Poslední vůle

Když už jsem se pustil do Grishama, nemohl jsem minout Poslední vůli. Při troše snahy dám do konce května ještě Případ Pelikán a Firmu, byť jsem oboje viděl zfilmované, a tudíž se mi do nich tolik nechce. Uvidíme. Teď ale k poslední přečtené knize…

Zhruba od 20. stránky je jasné, jaký děj bude následovat. To je první, ne nutně negativní zjištění. Ve třetině knihy už víte, jak to celé dopadne. To už je o něco horší, hlavně proto, že víte, čím budou naplněny následující strany textu. Posledních 200 stran aplikujete rychločtení, protože nemáte trpělivost. Nejsmutnější fakt. Pravdou ale je, že jde o moje subjektivní hodnocení, s kterým se jiný čtenář vůbec nemusí ztotožnit.

Příběh je jednoduchý. Osmdesátiletý magnát Troy Phelan stvrzuje před zraky psychiatrů a právních zástupců svou poslední vůli, v níž rozděluje majetek ve výši 11 miliard USD mezi své nepovedené děti, manželky a příbuzné. Všichni mají zájem na tom urvat kus majetku, protože jsou všichni neschopní, tupí a hamižní. Psychiatři jsou na místě proto, aby vyvrátili možné pochyby o duševním zdraví starého pána. Zvrat nastane v okamžiku, kdy se místnost vyklidí, na místě zůstanou pouze jeho právníci, a on vytáhne ukrytou novou závěť. Ručně psanou, vetující veškeré vůle předchozí, která odkazuje všechen majetek neznámé ženě. Jeho nemanželské dceři, již neviděl 20 let, a která v danou dobu pracuje jako misionářka kdesi v Brazílii. Hned po podpisu se stařík vrhá ze střechy a umírá.

Zcela očekávaně se zrodí dvě dějové linky. V té první je nutno najít dědičku, předat ji poslední vůli, nechat podepsat papíry a tak dále. V té druhé je potom zjištění hamižných dědiců, že nedostanou ani floka, a kterým nezbyde nic jiného než závěť napadnout a pokusit se ji zpochybnit.

Na rovinu říkám, že první linka s Brazílií je fajn. Na místo je vyslán zkrachovalý partner firmy, vyléčený alkoholik, který je pro tento účel vyzvednut z léčebny, a posléze vyslán do divočiny. Zažije dobrodružství, havárie, dramata, ale nakonec novou nejbohatší ženu světa nejde. Ta samozřejmě peníze nechce, protože smyslem jejího života je Bůh, a tak se právník vrací s nepořízenou. Dlužno dodat, že během této cesty i on objeví jakousi cestu dušeního uspokojení a stává se téměř novým člověkem.

Druhá linka obšírně líčí životy a skutky všech původních dědiců. Grisham se pitvá v tom, kdo co kdy dělal, s kým kdy spal, žil, co koupil, ukradl, prohýřil. Do toho jsou zavlečeny právní týmy každého dědice, jejich diskuze, rozbory, analýzy, a pokusy přijít na to, jak z toho obrovského balíku peněz dostat aspoň nějakou část. Tuhle pasáž jsem začal už v první třetině knihy přeskakovat, protože jsem na ni zkrátka neměl trpělivost.

Zhruba za půlkou knihy dojde k setkání obou příběhů. Dobří (tj. právních zastupující magáta) vymyslí rafinovaný plán, jak závěť udržet a zároveň uspokojit alespoň rámcově dědice. Padouchové (dědicové) zase kují pikle, kterak slavně zvítězí. Pak dojde ke střetu a ve finále i uspokojivé dohodě. Vidle do toho ovšem hodí jediná právoplatná dědička v Brazílii…

Zbytek nebudu prozrazovat. Už z výše napsaného se dá celkem jednoduše odvodit, jak celý příběh dopadne. Předvídatelnost je bohužel u téhle knihy ve srovnání s předchozími do očí bijící. Stejně jako fakt, že se ji Grisham snažil zamaskovat tunou balastu, malých odboček a především úmorných popisujících pasáží. Celé tohle kombo způsobilo mou otrávenost, s kterou jsem knihu rychle dočítal. De facto všechny Grishamovy knihy jsou předvídatelné, ostatně asi jako většina podobných knih, ale Poslední vůle je ukázkovým příkladem toho, jak vzít relativně zajímavý nápad, převést ho na papír a zjistit, že celá kniha má s bídou 100 stran. Což není akceptovatelné, takže se materiál přepíše, doplní a vznikne tak 400stránkový text obsahující spoustu vaty.

Řečeno krátce – Poslední vůle není špatná, spíš – průměrná.

Hodnocení – 55 %.

1 comment

  1. Snowman000

    on

    Za svoj relativne kratky zivot sa mi podarilo precitat vacsinu knih od JG a s hodnoteniami, nemozem nic ine len suhlasit. Pre mna nezabudnutelna a najlepsia je Firma, obzvlast jedna cast, ktora zanechala urcity odkaz v mojej garazi;) ale tu nebudem prezradzat.
    Film som, ale nikdy nevidel, nevydrzal som to…:)