Archives

Partička, jak ji (třeba) neznáte

Bavit publikum je jedna z nejtěžších disciplín vůbec. Přesto se o ni pokouší celá řada lidí. Někteří úspěšně, jiní méně. V tomto článku bych se chtěl vyznat ke své náklonnosti k improvizační show s názvem Whose Line Is It Anyway, jejíž wannabe klon můžete sledovat i u nás pod názvem Partička.

Partičku jsem poprvé viděl před pár lety a nepřišlo mi to úplně špatné. Některé díly byly povedené, jiné méně a občas jsem se i zasmál. Pak jsem na serveru videacesky.cz zahlédl zkratku WLIIA, zhlédl pár scének, smál se dost, a došlo mi, že Partička je v podstatě jen česká mutace téhle show. Vzápětí jsem úspěšně na všechno zapomněl. Někdy před rokem jsem si paměť znovu osvěžil a posléze stáhl z YouTube kompletních 8 sezon americké verze Whose Line Is It Anyway (odtud zkratka WLIIA). Abych tomu dal šanci. A že jsem dobře udělal!

Historie

Zcela původně vznikla WLIIA jako rozhlasový pořad v Británii. Posléze se přetransformovala do televizního pořadu, který běžel několik let a jehož koncept znáte právě z Partičky. Improvizace na téma, hry, body a tak dále, to vše s cílem pobavit diváky. V britské verzi se poprvé před kamerou společně objevili Ryan Stiles a Colin Mochrie, čímž vzniklo naprosto smrtící komediální kombo a rozšířil se základ dlouholeté spolupráce, která posléze přešla do americké verze WLIIA a dále.

To nejdůležitější

Většinu informací se dočtete zde, tak nemá význam je opakovat i tady. V téhle části se chci zaměřit na jednotlivé herce/komiky, protože po trojím zhlédnutí všech původních osmi sérií zkrátka nemůžu jinak.

Core tým tvořil Mochrie, Stiles a Drew Carey, který show uváděl. Někdy ve druhém či třetím díle první série se jako hostující komik objevil Wayne Brady a zůstal prakticky po zbytek všech sezon. Na čtvrté pozici se potom hodně střídali Chip Esten, Brad Sherwood, Greg Proops. A nechyběly potom i vtipné ženy – Denny Siegel či Kathy Greenwood.

V pozdějších sériích se objevily i známější tváře komediálního průmyslu ve formě guest performera nebo hosta, např. Whoopi Goldberg, geniální Robin Williams, Jerry Springer atd.

Dojmy a zábava

Disclaimer: Spousta škarohlídů tvrdí, že WLIIA měla ve skutečnosti scénář, všechno bylo připravené a nacvičené. Nevím, je mi to jedno, já se bavím královsky, a tak o tom budu pojednávat.

Core duo Ryan Stiles a Colin Mochrie je zkrátka kulervoucí. Těžko se popisuje dojem z humoru, ale věci, které byl během mžiku schopen Mochrie podat a vymyslet, je zcela dechberoucí. Zvláště proto, že jde z 99 % o neuvěřitelně vtipné záležitosti. Se Stilesem se výborně doplňují a díky jejich rozdílnosti tvoří perfektní dvojici. Zatímco Mochrie působí dojmem rozumného a hodného strejdy, Stiles funguje v póze nezúčastněného, otráveného a znuděného komika, jehož práce na jeviště vlastně vůbec nebaví. Protože se tahle dvojka očividně dost dobře zná, není nouze o osobní přestřelky a nezřídka je pak člověk svědkem toho, jak se Stiles, jinak nehybný obličej v póze, naprosto odbourá a dostane záchvat smíchu (příklad zde, jde o sestřih nejpovedenějších duo-vtipů).

Wayne Brady (můžete ho znát například i ze seriálu How I Met Your Mother, kde hraje Barneyho bratra) je těžko popsatelný gejzír energie, talentu a vtipu. Výborně zpívá, skvěle tančí a ještě je nadmíru vtipný. V jeho podání se odehrávají všechna hudební čísla a soutěže (Duet, Song title, Three-head Broadway star atd.), a člověk jen žasne, jak dokáže zpívat text spatra a ještě ho dávat do rýmů tak, aby dával smysl a především bavil.

Proops, Sherwood a Esten potom dodavají zbývající části, přičemž se rozhodně nedá říct, že by byly slabším článkem show. Každý z nich má specifický humor a já je mám rád všechny.

No a co?

Já vím, že je zčásti nefér porovnávat českou Partičku s WLIIA, ale ono to zkrátka jinak nejde. Ať se česká parta snaží sebevíc, táhne ji dolů o dvě úrovně jednodušší humor, příliš mnoho vulgarismů, Genzer a jakási upocená snaživost. Někomu to vyhovuje, mně ne.

V přímém porovnání zkrátka WLIIA vítězí na celé čáře. Proč? To posuďte sami – na serveru videacesky.cz je jí věnovaná celá sekce s otitulkovanými scénkami.

A pokud vládnete angličtině, na YouTube najdete spoustu celých dílů WLIIA. A pokud ne, 45minutové blooper video vás pobaví určitě taky.

Dobrou zábavu.

 

P.S. – WLIIA se znovu vysílá od léta 2013. Všichni jsou starší, Mochrie vypadá na 70, ale pořád jim to pálí slušně!

No comments