Archives

SEGA Jihlava – zkušenosti a dojmy

Před létem jsem se rozhodl, že v rámci zvýšení komfortu bydlení daruju mámě garážová vrata s pohonem a též poháněnou bránu na dvůr, společně s plotem, který na ni navazuje. Letitá plechová vrata v obou případech sice plnila svůj účel, ale z hlediska pohodlí a obslužnosti už jejich sláva zkrátka vyšuměla, a to i přesto, že jde o chalupu, kde by se jistá míra nedokonalosti dala tolerovat. Začal jsem tedy hledat dodavatele v regionu, který by se této zakázky ujal. Po nějakých rešerších a přezkumech nabídek padla po pár týdnech volba na místní firmu SEGA Jihlava. A jak to šlo?

Nejprve začnu popisem. Dvoukřídlá brána o šíři 2,8 m, na ni navazující podezdívka s plotem o délce cca 4,5 metru. Garážová vrata standardního rozměru. Cílem byla výměna brány za jednokřídlý model s integrovanou brankou a pohonem, u garáže potom výměna dvoukřídlých vrat za sekční poháněná vrata. SEGA dodává pro garáže TRIDO, bránu a plot potom řeší vlastní výroba. Tam po diskuzích nakonec padla volba na pozinkovaný tahokov.

Celé řešení bylo pojato jako dárek, takže při návštěvě obchodního zástupce na místě jsme celou věc prošli do nejmenších detailů tak, aby máma nemusela nic operativně řešit a zabývat se maličkostmi typu “přesun vypínače o 5 cm” apod., neb já nebudu na místě v čase montáže. Zástupce firmy byl velmi profesionální, zapisoval si vše poctivě a po cca 90 minutách jsme měli všechno hotovo. Měl se bourat beton pod původní bránou, vylévat nový, instalovat sloupky, vrata, pohon, roztahat elektřina, přesunout a přidat vypínače – zkrátka standard. Během týdne dorazila finální nabídka, kterou jsem po menších diskuzích odsouhlasil. Pak následovala smlouva o dílo a zálohová faktura. A samozřejmě čekání, než se dané věci vyrobí. Datum zahájení prací bylo stanoveno na konec září s tím, že nejzazší termín odevzdání bude 7. 10. 2016. SEGA dokonce iniciativně nabídla zápůjčku mobilního plotu na dvůr. Vzhledem k celkové úrovni jednání a dojmům, jsem do smlouvy nezapracoval sankce vůči dodavateli, což se, jak už bývá dobrým zvykem, později ukázalo jako chyba.

Na tomto místě je nutno poznamenat, že vměstnat se do kalendáře mé drahé máti je díky jejímu vytížení trochu problém, takže čas určený pro montáž byl jediným fixním bodem ve vesmíru, kdy byla přítomna na místě a necestovala zrovna po republice nebo na Slovensko. Montážníci se nakonec ohlásili na pondělí 3. 10. ráno a na naší straně vypuklo nadšené očekávání.

Nebudu se zabývat příliš detaily, ale řeknu tolik, že z celého týdne tam montážní party strávily v úhrnu 11 pracovních hodin během pondělí, čtvrtku a pátku, přičemž výsledkem byl nový beton vylitý bez šalunku pro novou bránu, rám nové brány, nová garážová vrata, která drhla o strop a netěsnící spára mezi vraty a podlahou. Nikdo z nás, ani já, ani zástupce firmy, si nevšiml dvou věcí – jednak zkoseného stropu v garáži a také faktu, že na podlaze garáže jsou mírně vyjeté koleje od auta, takže guma na vratech po dosednutí netěsní. Zároveň se ukázalo, že i přes trojité měření nesedí vyrobená plotová pole na podezdívku, resp. na kapličku s uzávěrem plynu. O víkendu jsem vše sepsal a poslal obchodníkovi, který mi posléze v telefonu námitky odsouhlasil s tím, že je při dalších návštěvách firma opraví.

sega2

Ilustrační fotka:
Bezvadně vylitý beton. Nikomu nedošlo, že díky absenci šalunku nebude mít výšku původního a tudíž mezi branou a betonem je mezera 17 cm namísto 9 cm.

Komplikace díky posunu prací vypukly i u mámy, která měla na další týden domluvenou jakousi skupinovou cestu, již musela zrušit a hradit účastníkům nějaké kompenzace. Celé situaci nepomohlo výrazně ani to, že SEGA neměla úplně zvládnutou komunikaci kolem toho, kdo, kdy a kam přijede, a především pak dodržení slíbených časů, což drželo mámu v šachu po následující dny. O tom, že byla celou dobu v mírném stresu a nervozitě není třeba mluvit.

Poté vypukl mírně chaotický týden, kdy přijeli stavebníci předělat beton, byli u toho nepříjemní na mámu, já pak hulákal na obchodníka; pak přijeli montážníci, kteří nevěděli, co mají dělat, já zase hulákal na obchodníka, až nakonec jednoho dne dorazil na místo majitel firmy a všechno začalo fungovat. Garážová vrata doznala menší úpravy, modifikované sloupky pro plotová pole byla na místě, brána osazená výplety tahokovu, roztahaná elektrika po garáži, nalepená gumová lišta na podlahu v garáži… V podstatě by se dalo říct, že se šéfem on-site bylo všechno hotovo během jednoho dne, přičemž většinu věcí dělal sám. O pár dní později se sundal šalunk z nového betonu, osadil se pohon a v pátek 21. 10. bylo hotovo.

Máma v mezičase nelenila a zjednala místního fachmana, který upravil vjezd a náběhy, odstranil staré kusy rámů a futer, a zadělal díry či chyby, které nastaly během montáže.

Po odevzdání díla jsem celý stav překontroloval, nafotil, sepsal a poslal obchodníkovi s pár připomínkami, načež začala tradiční přetahovaná. Jako první přišla doplatková faktura na plnou částku, kterou jsem rozporoval kvůli zpoždění dodávky a pár připomínkám. V dalších mailech mi bylo vysvětleno, že ve smlouvě nebyla sankce za zpoždění dodávky a tudíž není důvod cokoliv slevovat. Stejně jako fakt, že se mámě výsledek líbí a že funguje, takže tuplem není třeba cokoliv řešit. Zmínka o bezplatné zápůjčce pletiva jako bonus. Coby kompenzace mi byl dodán jeden univerzální ovladač navíc.

Chvíli jsem měl snahu situaci řešit, ale díky absenci sankcí ve smlouvě jsem neměl moc prostoru. Nebyl mi nic platný ani nový paragraf v Občanském zákoníku, který definuje, že při vadě díla musí dodavatel poskytnout slevu, protože zpoždění dle výkladu právníka prý není vada (ačkoli právníci na webu říkají něco jiného). Vymínil jsem si tedy alespoň originál Sommer ovladač navíc, univerzální jsem vrátil, a fakturu nakonec zaplatil.

Ve finále vlastně všechno dobře dopadlo. Sice o 2 týdny později a za cenu mírných nervů a stresu, ale dopadlo. Pokud pominu hovadské jednání betonářů, montážníci byli veskrze fajn. Obchodník se také snažil, byť po dokončení už byl mnohem méně příjemný. Pan Váňa coby majitel a jednatel, byl příjemný v každém případě a navíc dodal to, co předchozí party nezvládly.

Veskrze se tedy dá říct, že jsme spokojeni, byť zůstala mírná pachuť po celkových 3 týdnech dohadů, telefonátů a čekání na někoho, kdo kolikrát vůbec nepřijel. Ve finále firmu SEGA celkem s klidem doporučím, ale jedním dechem dodám, abyste do smlouvy bezpodmínečně zakomponovali sankce za zpoždění a vždycky byli přítomni u realizace – nebo aspoň minimálně ten, kdo zakázku objednává a je technicky alespoň trochu zdatný.

No comments