Archives

SNL: K pobavení

Kdysi dávno jsem psal článek o pořadu Whose line is it anyway? a kromě jiného v něm psal, že bavit lidi patří k jedné z nejtěžších disciplín. A přesto se o to spousta lidí neustále snaží.

Před časem jsem na YouTube narazil na kanál Saturday Night Live (SNL). I tady jde o televizní pořad, který si klade za cíl pobavit publikum, přičemž se tak děje v sobotu v noci, v přímém přenosu, živě. A to za pomoci skečů, scének, parodií… SNL má dlouhou historii a za 40 let existence vzešla z řad jeho protagonistů celá řada slavných osobností. Příkladem třeba Eddie Murphy, John Belushi, Dan Aykroyd, Mike Meyers, Will Ferrell, Jimmy Fallon a další. Spousta jiných celebrit navíc v pořadu pravidelně hostuje (stejně jako v WHLIIA) a díky tomu vznikají ikonické skeče, které žijí dlouhá léta z vlastního vtipu a popularity. Za všechny jmenujme třeba More Cowbell s Christopherem Walkenem. Ale k věci…

Za posledních pár týdnů a měsíců jsem na SNL kanálu strávil drahně času a prošel stovky videí a o spoustě z nich se dočetl různě po webu. Ne všechno SNL kanál publikuje a ne všechno je dostupné v ČR, nicméně i tak se mi povedlo zhlédnout opravdu drahně materiálu a proslavených skečů. A proč to píšu? Protože nakolik je množství materiálu SNL k dispozici, úroveň vtipu a zábavy je velmi diskutabilní. Obvykle se v každém videu najde aspoň jeden moment, který stojí za trochu smíchu, mnohdy je to nepochopitelná trapárna, někdy se ale dá objevit poklad. Podotýkám, že naprosto nejlepší jsou samozřejmě videa, kde se herci odbourají, popř. tzv. dress verze, kdy jde o jakousi generálku v kostýmech a kde je ještě prostor pro chyby (a odbourání).

Z celého výběru jsem nakonec dospěl k materiálu ze sezon 2006-2013, tedy “novodobé” éře, kdy mě mix scénáristů a herců bavic nejvíc. Z protagonistů pak musím vypíchnout alespoň mého megaoblíbence Billa Hadera, skvělou Kirsten Wiig a Freda Amirsena. A když už jsem utratil tolik času, podělím se o výběr toho nejlepšího, co mi utkvělo v paměti. Samozřejmě povětšinou s Haderem. Pro úspěšnou konzumaci obsahu pouze umět anglicky, mít pár minut času, IP adresu v ČR, nic víc. Dobrou zábavu :).

Série the Californians

Parodie na soap operu z prostředí kalifornské domácnosti, kde se řeší vztahy, překvapující informace, zvraty a tak dále. Klasika. Pro pochopení je nutno vědět, že dopravní situace v LA a okolí je komplikovaná, v zácpách se tráví hodiny a hodiny času, a všichni se snaží vymyslet nejrůznější trasy tak, aby dojeli do cíle co nejdříve. A taky trochu přízvuk a intonace.

Série Manuel Ortiz show

Skeče na téma diskuzních pořadů latinské Ameriky. Zbytek není třeba komentovat.

Série Vinny Vedecci

Když se Bill Hader hlásil do SNL, šel tam s tím, že nic neumí, že nemá žádnou vlastní postavu, s kterou by mohl dělat scénky. A protože je výborný imitátor, někdo mu poradil, aby rozvinul imitaci italského elegána, kterou kdesi z legrace ukazoval. A tak vznikla série talk-show, kterou uvádí Vinny Vedecci se vším, co k Itálii “patří”.  Tzv. running gag objevíte záhy. Za top pokládám díl, kde vystupuje Shia LeBeouf.

série Herb welch

Bill Hader v roli starého reportéra, který zažil mnohé. Není třeba komentovat.

Série stefon

Haderova nejslavnější figura, která se vyznačuje tím, že pro výkon svého povolání nemá absolutně žádný předpoklad. Speciální kouzlo je v okamžicích, kdy Hader čte text ze čtecího zařízení u kamery a neví, co v něm je, protože mu scénárista na poslední chvíli změnil text. Samozřejmě naschvál tak, aby to Hadera zbouralo. Priceless.

Série royal family

Jak by to asi vypadalo, kdyby britská královna a její choť byli tak trochu.. jiní?

bill hader mix

Na a nakonec, pro vypíchnutí Billa Hadera, pár sólo akcí, kde předvádí něco zajímavého.

Série Breaking the character

..aneb když se herec odbourá uprostřed skeče.

série Celebrity jeopardy!

Mimo Hadera tu mám ještě oblíbenou verzi “Riskuj!”, kde vystupují známo osobnosti. A pokud ne, tak je někdo zdařile imituje. A génius Norm MacDonald, který ztvárnil Burta Reynoldse, se prostě neochodí.

A to je pro dnešek všechno :).

No comments