Archives

Zápas se stavebním úřadem (S02E01).

A nyní pokračujeme v oblíbeném seriálu "Zápas se stavebním úřadem", série 2, díl první (S02E01).

V minulé sérii jste viděli: dodatečné stavební povolení k pergole a zahradnímu domku – sérii zajímavých požadavků ze strany SÚ – vypracovávání studie proslunění, toliko obvyklé u obytných domů v husté koncentraci apod.

Situace:
Po roce jsem opět obnovil myšlenku na krbová kamna. Náš dům ovšem nemá komín, a to je třeba řešit. Oprášil jsem tedy starý projekt, výpočet spalinových cest od Schiedelu a zavolal projektantovi, aby to celé namaloval a připravil. Před měsícem jsem na SÚ podal žádost o stavební povolení, což je přesně ta věc, kterou potřebujete na stavbu nerezového komína, který lze s přivřenýma očima koupit i v Hornbachu jako stavebnici o 5 součástkách. Dokumentace o 10 stranách, nákresy, pohledy, výpočty a tak dále. Plus poplatek 2.500 Kč za stavební řízení ke změně stavby.

Akce:
Po 2 týdnech mi zazvonil telefon a milá paní z SÚ povídá:
"Váš pan projektant je teda dost strohej. Nemáte tam řez, průchod střešní konstrukcí a především odpady. Zavolejte mu, ať to dodělá a přineste mi to. Nebudu vás formálně vyzývat, ale zkuste to stihnout do 2 týdnů, ať to řízení nemusím přerušovat.”

Projektant se v následujícím telefonátu mírně podivoval nad tím, proč SÚ vyžaduje katalogizovaný seznam odpadů, když jde o nerez stavebnici a nikoli o stavbu dvacetipatrového činžáku, ale řekl, že to tedy dodá, stejně tak řez, u nějž předpokládal, že nebude třeba. K němu ovšem potřeboval skladbu střechy, kterou jsem v následující hodině pilně nakreslil ve Visiu a včetně fotek rozebraného krovu dodal.

V mezičase mi oslovený kamnář poslal kalkulaci na komín i kamna, ovšem projektovaný Schiedel zaměnil za jiný nerez komín o stejných parametrech, ale levnější. Doporučil ho, že “s nimi za dobu, co je dělá, neměl problém, a jsou stejně dobrý jako Schiedel”. Po předchozích zkušenostech jsem zbaběle zavolal na SÚ a zeptal se, zda můžeme komín nahradit za jiný, parametrově stejný.

Jiná paní z SÚ mi v telefonu doporučila přepsat technickou zprávu. V návaznosti na to mi projektant sdělil, že záměny materiálů či výrobků jsou na denním pořádku, a stačí pro kolaudaci vydat prohlášení o shodě, a že nic přepisovat nebudeme. OK, nechávám to tak.

Otázku komína jako produktu ještě budu řešit s kamnářem, až se přijede podívat na místo činu. Bůhví, jak to dopadne.

Stay tuned.

No comments