Archives

Zápas se stavebním úřadem (S02E04)

STAVÍME KOMÍN! Video included…

Tento článek je konečně o nějaké činnosti, která má výsledek. Dnes totiž začala samotná instalace komína a krbových kamen.

Než se do toho pustím, je nutno říci pár faktů:

  • Vytápěná místnost není velká, má zhruba 50 m2. Tudíž nápad pořídit si kanadská krbová kamna s výkonem 11 kW vzal záhy za své, především díky rozumnému personálu u jednoho prodejce. Po vypočtení kubatury a odhadu “úspornosti” domu mi byla doporučena kamna s výkonem 2,5-5 KW, což odpovídá nominálně tomu, co zhruba potřebuju s ohledem na dehtování a tepelnou pohodu.
  • Komín, toliko klíčový prvek těchto článků, je nerezový a instalovaný zčásti v garáži. Důvodem pro toto nezvyklé řešení je fakt, že se z obýváku nedostanu na fasádu a navíc jsem odmítal mít komín “postavený” přímo na kamnech. Jednak se mi tohle řešení nelíbí, a především pak jakákoli manipulace s komínem (čištění, servis), popř. problém (zatékání, kondenzát), znamená bordel v hlavní místnosti domu. Kouř je tedy veden vodorovně z obýváku skrz zeď do garáže a tam T-spojem do samotného komína. Efektivní výška komína je 4,1 metru, tedy přesně podle normy. Průměr má 150 mm.
  • Kamna. Velký oříšek. Trh nabízí nepřeberné množství výrobků, ovšem kamna s takhle nízkým výkonem nejsou úplně mainstream zboží, a pokud mají navíc alespoň nějak vypadat s ohledem na náš dům a interiér, a zároveň nestát nesmysl, skončil jsem po sáhodlouhém výběru u dvou typů. Jotul F163 a Morso S12. Nakonec vyhrál Jotul, především díky novému konvekčnímu (sálavému) modelu, který se vyznačuje tím, že ho můžete přistrčit o 10 cm blíže k hořlavým věcem. Například k SDK, nábytku apod. O tom ale později.
  • Výběr realizační firmy Krby Turyna proběhl intuitivním rozhodováním s mírným přihlédnutím k webovým recenzím. Dobrý dojem na mě ihned poté udělal pan Turyna svým jednáním, např. tím, že zavolal zpět na zmeškaný hovor, dodržel slíbené, a reagoval rychle na e-maily. Cenová nabídka navíc také nebyla špatná. Takže jsem složil zálohu v ceně kamen a dohodli jsme termín.

Dnes nastal den D. Jak bylo slíbeno, dostavili se montážníci přesně mezi 7:00-7:30. Přijela jich velká parta, probrali jsme ještě jednou detaily a v 7:40 už se začalo makat. Po chvíli odjela část výpravy na další montáž a zbyli tu dva fachmani. Práce jim šla od ruky, řezali, vrtali, sekali, montovali, a měli neskonalou trpělivost s mými odbornými dotazy (“Určitě to bude těsnit? Bude to tady ještě na něčem chycený, že jo? Nechci bejt nějak otravnej, ale vycpali jste to izolací?”), aniž by se tvářili nerudně. Kromě toho nedělali bordel, byli slušní a šikovní. Navíc jeden z nich vypadal jako Joe Belfiore :).

Na jedenáctou jsem měl dohodnutého pokrývače, který tu dělal všechny domy, konkrétně firmu Střechy Křížek. I ten dorazil včas a připraven, aby probral s montéry stav a dohodl se na zacelení střechy.

Krásně se to sešlo, komín byl v 11:08 vztyčen až do cílové výšky, v 11:15 dorazil pokrývač a ve 12:30 bylo hotovo.

Vsuvka: Před polednem přijela pošta, aby mi doručila zásilku ze Stavebního úřadu s cedulí STAVBA POVOLENA :).

Ve 13:15 jsme zkusmo zatopili, aby se kamna vypálila přes den, kdy se dá větrat.

Během dopoledne jsem ještě zkusmo volal firmě na hromosvody (Hromosvody Perun), která nám dělala na baráku předloni, zda by se tu nemohl zastavit a přidělat jímač na komín. Shodou okolností pan majitel měl cestu kolem a přislíbil zastávku po obědě. Přijel před druhou, zrovna jsme větrali dým z vypalovacího procesu, omrkl stav, a odjel pro chybějící materiál. Za půl hodiny byl zpátky a během 40 minut vztyčil další jímač.

A aby toho nebylo málo, že 14:20 se tu zjevil opět pan Turyna na kontrolu stavu, předání díla, a navíc s kominíkem, který provedl revizi a sepsal zprávu.

V 15:00 bylo zcela hotovo. Úspěšný den, no ne?

Ještě pár slov k dobru:

  • Kamna… Jotul F163 jsou litinová kamna, která mají předepsanou vzdálenost od zdi či hořlavých materiálů 20 cm. Naopak konvekční model F163C má tuto vzdálenost zmenšenou na 10 cm. Proto jsem ho také zvolil. Po příjezdu krbařů jsem ovšem zjistil, že celá ta “novota” modelu F163C je tvořena základními kamny F163 a nasazovacím ocelovým bazmekem (bočnice a horní dekl), který z nich udělá kamna konvekční. Rozdíl 10 tisíc Kč mezi modely F163 vs F163C je tedy opravdu pouze ve třech kusech plechu, byť provedeného zcela na míru se zachováním estetických parametrů. Zajímavé. Nemusím podotýkat, že kamna mám samozřejmě 20 cm od zdi…
  • Hodnocení firmy Krby Turyna? Za mě velká spokojenost! Je mi jasné, že náš projekt byl v jejich rozsahu běžných prací nejspíš jen taková fuška, ale přesto jsem byl nadšený – ze všeho. Z komunikace, dodržení termínů, ceny, a ve finále i z montážníků, kteří byli profesionální, příjemní a uměli normálně komunikovat. Uklidili po sobě, nenadělali moc bordel, vůbec nic nechtěli a pracovali celou dobu jen s krátkou přestávkou. Tedy – mně jsou přestávky celkem volné, ale zažil jsem frajery, kteří přijeli v 7 ráno, v 9 už byli na svačině, vrátili se v 11 a v jednu šli domů. Takže tenhle “normální” pracovní režim mě bavil a cenil jsem si ho.

A nyní pár fotek k ilustraci textu.

WP_20150223_001

Showtime!

WP_20150223_002

“Táto, proč máme díru ve zdi do garáže?”

WP_20150223_003

WP_20150223_007

Pokrývač přijel také včas. Radost nad radost.

WP_20150223_009

Pošta dovezla nevyzvednutou zásilku z MěÚ Nymburk.

WP_20150223_011

Tady už se bavím tím, tedy ještě před přistavením kamen, že chodím s ohněm kolem díry ve zdi a pozoruji, jak komín táhne. Test provedený s kouřem z cigarety (elektronické) ukázal názorně, co se tím myslí…

WP_20150223_012

Komín v celé své kráse. Jímka ve spodní části je nyní podložena kyblíkem, abych zjistil, zda měl pan Turyna pravdu a fakt nic nepotřeče.

WP_20150223_013

První zatopení. Třísky jsem koupil na pumpě, neb zatím jsem si pouze od našich dovezl pár polen a lisovaných briket, než objednám vlastní. Během půl hodiny to v obýváku vypadalo jako po použití dýmovnice, jak se kamna začala vypalovat.

WP_20150223_014

Krasavec ;). Nemá stříšku, prý je v tomto případě spíše nevhodná. Uvidíme.

WP_20150223_016

Hotové dílo, včetně jímače bleskosvodu. Jak říkal pan Pavlovič z firmy Perun, máme teď trochu “přejímačováno”, ale je to dáno tím, že je dům nízký, mám vyšší věci na různých místech a především při první instalaci nebyl přítomen komín, t.č. nejvyšší věc na střeše.

No comments